پنجشنبه, 12/17/1396 - 08:46 hamedan

خطر ورود آلودگی‌های میکروبی به بدن با مصرف کالاهای آرایشی قاچاق

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: با خرید و مصرف لوازم آرایشی قاچاق، خطر ورود آلودگی‌های میکروبی به بدن مصرف کنندگان وجود دارد.
خطر ورود آلودگی‌های میکروبی به بدن با مصرف کالاهای آرایشی قاچاق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان، محمد کاظم زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: در ایام عید نوروز خرید و مصرف لوازم آرایشی رونق پیدا می‌کند بنابراین برای پیشگیری از عرضه و فروش لوازم آرایشی قاچاق، چندین جلسه آموزشی با فروشندگان کالاهای آرایشی بهداشتی برگزار کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه همه کالاهای آرایشی بهداشتی موجود در فروشگاه‌ها باید مجوز قانونی وزارت بهداشت را داشته باشد، ابراز کرد: با فروشندگان کالاهای غیرمجاز که از طریق مرزهای قاچاق کشور وارد شده باشد، برخورد قانونی خواهیم کرد.

نظارت بر فروشندگان اقلام آرایشی بهداشتی در تعطیلات نوروز تشدید می‌شود

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه نظارت و بازدید‌های ما از فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی در ایام نوروز و تعطیلات شدت می گیرد، ابراز کرد: اجرای صحیح قوانین برخورد با فروشندگان کالاهای آرایشی قاچاق موجب شده تا فروشندگان اطمینان یایند که در برخورد با آن ها جدی و بدون ملاحظه هستیم.

کاظم زاده با بیان اینکه مانور بزرگ بازدید از فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی را اجرا کردیم، اظهار داشت: 10 تیم نظارتی در سطح بازار وارد شده و بر فعالیت فروشندگان نظارت کرده‌اند.

مردم لوازم آرایشی بدون اصالت نخرند

وی تاکید بر اینکه مردم باید از مصرف کالاهای بدون اصالت و قاچاق خودداری کنند، تصریح کرد: لوازم آرایشی خارجی حتما باید دارای برچسب اصالت باشد. برچسب اصالت کالا که از آن به عنوان ttac یاد می‌شود نشان دهنده شناسنامه ی سلامت و تایید کالای وارد شده است.

مدیر نظارت بر مواد غذایی آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: وزارت بهداشت سامانه ای را راه اندازه کرده که به کمک آن می توانیم کد درج شده بر روی کالای وارداتی را وارد سامانه کنیم تا اطلاعات مربوط به کالا برای ما ارسال شود.

کاظم زاده افزود: کالاهایی که برچسب اصالت کالا بر روی آن درج نشده باشد به معنای غیرمجاز بودن آن کالا است.

عوارض ناشی از مواد آرایشی تقلبی

وی با بیان اینکه مصرف هرگونه مواد آرایشی تقلبی غیرمجاز عوارضی را برای مصرف کننده به دنبال دارد، اظهار داشت: از آن جا که این کالا از راه غیر قانونی وارد شده بنابراین از نحوه حمل و نقل و شرایط نگهداری آن آگاه نیستیم که این امر به خودی خود می تواند سلامت مصرف کننده را تهدید کند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان به موضوع مهم بیوتروریسم اشاره کرد و افزود: ممکن است کشورهای دیگر میکروبی و نوعی آلودگی را از طریق این مواد آرایشی قاچاق وارد کشور کنند که سلامت بسیاری از افراد را تهدید می کند.

کاظم زاده گفت: عفونت‌های پوستی و چشمی شایع‌ترین عارضه مصرف مواد آرایشی غیرمجاز و قاچاق است و فلزات سنگینی نظیر سرب را وارد بدن می کند که در دراز مدت خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

مردم فریب ارزانی لوازم آرایشی تقلبی را نخورند

وی با بیان اینکه راه تشخیص لوازم آرایشی تقلبی از اصلی، فقط با ابزار های آزمایشگاهی همراه است، تصریح کرد: لوازم آرایشی تقلبی و قاچاق معمولا با قیمتی ارزان‌تر به دست مردم می رسد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از مردم خواست تا از خرید هرگونه مواد آرایشی قاچاق و فاقد برچسب اصالت خودداری کنند و لوازم مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر خریداری کنند.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.