پنجشنبه 1399/04/12 - 09:32 hamedan-admin

جوانان نهاوندی برای احیا و رونق صنعت نوغانداری آستین بالا زدند

صنعت پرورش کرم ابریشم به همت جوانان بسیجی شهرستان نهاوند جان تازه‌ای به خود گرفته است. جوانانی که در تلاشند تا با رونق این صنعت قدیمی و البته پرسود در شهرستان نهاوند، جهش تولید در کشور را محقق کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان، نوغانداری یا پرورش کرم ابریشم صنعتی  است که در کشورهایی مانند برزیل، جمهوری خلق چین، فرانسه، هند، ایتالیا، ژاپن و کره تبدیل به صنعتی خانگی شده است. امروزه  چین و هند دو تولیدکنندهٔ  اصلی ابریشم هستند و بیش از60 درصد تولید سالانهٔ جهان را در اختیار دارند.

در کشور ما نیز اگرچه این صنعت  رو به زوال  بود اما چند سالی است به همت برخی سرمایه گذاران و جوانان مشتاقی مانند محمد سعیدی‌کیا از نهاوند این صنعت قدیمی و پر سود جان دوباره‌ای گرفته است.

 

ین جوان نهاوندی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: پرورش کرم ابریشم در ایران اهمیت اقتصادی فراوانی دارد و با توجه به سود دهی بالا از آن به عنوان شغل اول و یا شغل دوم یاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نهاوند ظرفیت بالقوه خوبی در بخش پرورش کرم ابریشم دارد، بیان کرد: از آنجا که کرم ابریشم از برگ درخت توت سفید تغذیه می‌کند، باید زیر ساخت‌ها و احداث توتستان با تعداد و مساحت بالا در شهرستان انجام شود تا وضعیت صنعت نوغانداری در شهرستان بهبود یابد.

سعیدی کیا با تاکید براینکه احیا و تقویت صنعت نوغانداری در نهاوند نیازمند همت و تلاش مسئولان زیربط در اداره جهاد کشاورزی، اداره منابع طبیعی و شهرداری است گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و نام گذاری سال 1399 توسط ایشان به نام «جهش تولید» بر خود واجب دانستیم تا ما هم به عنوان عضو کوچکی از مجموعه عظیم بسیج دانشجویی کشور، به قدر توان و بضاعت خود در تحقق یافتن این امر تلاش مضاعف داشته باشیم و در تولید کالای گران‌بهای ابریشم در شهرستان نقش قابل توجهی ایفا کنیم.

این جوان بسیجی ضمن تاکید بر درآمدزا بودن این شغل گفت: هر جعبه تخم نوغان شامل حدود 24 الی 27 هزار تخم است که اگر از این تعداد 20 هزار لارو تبدیل به پیله شوند با توجه به وزن حدودا 2 گرمی هر پیله کرم ابریشم حدودا 40 کیلوگرم پیله تر ابریشم که معادل 16 تا 20 کیلو پیله خشک است، برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه هر جعبه تخم نوغان در مرحله کرم بالغ به 25 متر فضا برای پرورش نیاز دارد اظهار داشت: در حال حاضر کمبود فضا برای پرورش کرم ابریشم از جمله مشکلات ما در شهرستان است، بنابراین از مسئولان مربوطه می‌خواهیم تا ما را در  تامین این فضا، اعتبار و پرداخت تسهیلات برای پرورش کرم ابریشم یاری دهند.

سعیدی کیا با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از ابریشم تولید شده برای بافت فرش‌های گران قیمت ابریشمی مصرف می‌شود صنعتی که نقش مهمی در ارز آوری دارد، افزود: ابریشم در تولید پارچه و لباس‌های ابریشمی و صنایع دستی نیز کاربرد دارد. همچنین از روغن شفیره کرم ابریشم در تولید کرم دست و صورت و از باقی مانده آن  نیز برای  تغذیه ماهی‌های پرورشی استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: امید است که با ترویج این حرفه، که هم‌اکنون با همت بسیج دانشجویی و سازمان جهاد کشاورزی در شهرستان نهاوند آغاز  شده است بتوانیم گامی در تحقق جهش تولید و افزایش درآمد خانوارها، چه شهری و چه روستایی برداریم.