سه شنبه 1399/08/06 - 10:09 hamedan-admin
امام جمعه همدان تأکید کرد

بهره مندی از ظرفیت گروه های جهادی جهت مقابله با کرونا

امام جمعه همدان خواستار توجه بیشتر مدیران در رعایت مسائل بهداشتی شد و گفت: بر زمین ماندن یک قانون و عدم اجرایی شدنش، خود روحیه قانون‌گریزی را تقویت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان، آیت الله حبیب الله شعبانی در جلسه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان همدان با تاکید بر لزوم رعایت مسائل بهداشتی در جامعه اظهار داشت: همه ما قدردان زحمات و مجاهدت‌های کادر درمانی هستیم، اما صرفاً این تشکر کافی نیست و باید به صورت عملی و با رعایت مسائل بهداشتی این تقدیر را بیان کنیم.

وی با بیان اینکه از شاخصه‌های فرهیختگی در یک جامعه، میزان قانون‌مداری آن‌ها است، گفت: برای آنکه جامعه با فرهنگی داشته باشیم باید فرهنگ قانون‌مداری را در جامعه ترویج دهیم و بر این اساس فلسفه وجودی این مرکز هم نهادینه کردن قانون‌گرایی در عرصه‌های مختلف جامعه است.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه در اوایل کرونا میزان رعایت مسائل بهداشتی در همدان تا ۹۰ درصد نیز اعلام شد، مطرح کرد: متاسفانه این آمار در استان به عدد ۳۹ درصد رسیده که حتی از متوسط کشوری نیز کمتر است بنابراین باید در این زمینه تلاش جدی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه رعایت کردن مسائل بهداشتی دارای عوامل مختلفی است که این مسئله کار را سخت‌تر می‌کند، عنوان کرد: با وجود آنکه ستاد ملی برای عدم رعایت مسائل بهداشتی قانون اعمال جریمه را صادر کرده، اما ظاهر این قانون چندان عملیاتی نشده است.

شعبانی افزود: وقتی قانونی وضع می‌شود، اما عملیاتی نمی‌شود باعث تضعیف جایگاه مدیر و ستاد خواهد، بنابراین یا مدیر نباید قانونی را ابلاغ کند و یا اگر قانونی را ابلاغ کرد باید در مقام اجرا، آن را عملیاتی کند.

وی خواستار توجه بیشتر مدیران در رعایت مسائل بهداشتی شد و گفت: بر زمین ماندن یک قانون و عدم اجرایی شدنش، خود روحیه قانون‌گریزی را تقویت می‌کند.

امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه باید متولی اجرای این قانون مشخص شود، مطرح کرد: در بحث نظارت‌ها باید از ظرفیت اصناف و مجموعه‌های مختلف نیز استفاده کرد و کمک گرفت.

وی با اشاره به اینکه در برخی مناطق کم برخوردار همدان، میزان رعایت‌ها کمتر است، گفت: علت این موضوع به مشکلات اقتصادی خانواده‌های ساکن در این مناطق برمی‌گردد، که می‌توان با به میدان آوردن گروه‌های جهادی و در اختیار قرار دادن پارچه و البته زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی، ماسک‌هایی با قیمت خیلی ارزان در اختیار این افراد قرار داد.

شعبانی در ادامه با اشاره به ساخت دارویی برای مبارزه با کرونا در استان همدان، بیان کرد: بنده در زمینه تاثیر این دارو به صورت قطعی نظر نمی‌دهم چرا که تخصصی در این رابطه ندارم، اما تجربیات فراوان استفاده از آن گویای تاثیر گذاری این دارو بر درمان کرونا دارد.

وی تصریح کرد: درخواست ما این است که به لحاظ حساسیت موجود و اهمیت جان انسان‌ها، به این مساله توجه شود و در انجام کار‌های در تایید و یا رد آن تسریع صورت گیرد و اگر از نظر علمی جواب نداد سریعا اعلام شود.