یکشنبه 1399/11/05 - 12:34 hamedan-admin

مدیریت پارک جنگلی فارسبان نهاوند به بسیج سازندگی سپرده می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزدری استان همدان از احاله مدیریت پارک جنگلی فارسبان نهاوند به بسیج سازندگی خبر داد و گفت: در پی مذاکرات با بسیج سازندگی استان قرار است پس از انعقاد تفاهم نامه‌همکاری، مدیریت40 هکتاری پارک جنگلی فارسبان نهاوند به بسیج سازندگی احاله مدیریت شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان، مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان  در گفتگو با خبرنگار پیام طبیعت از احاله مدیریت پارک جنگلی فارسبان نهاوند به بسیج سازندگی خبر داد و گفت: در پی مذاکرات با بسیج سازندگی استان قرار است پس از انعقاد تفاهم نامه‌ همکاری، مدیریت40 هکتاری پارک جنگلی فارسبان نهاوند به بسیج سازندگی احاله مدیریت شود.

اسفندیار خزائی با اشاره به نقش مهم بخش خصوصي در توسعه جنگلکاری و بهسازي فضاي سبز شهري و تاكيد بر مشاركت شهروندان در اين حوزه، تصريح كرد: ترويج فرهنگ درختکاری، توسعه فضاي سبز، جلب مشاركت مردم و موسسات دولتي و غيردولتي از اركان مهم  حفظ وتوسعه فضاي سبز  وطرحهای جنگلکاری در همدان است.

وی افزود: جنگل‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سامانه‌های حیات‌بخش نقش مهمی در ایجاد آسایش و رفاه جوامع بشری دارند، چراکه در کنار حفظ محیط زیست و اکوسیستم می‌توان از آن‌ها بهره‌برداری اقتصادی نیز کرد؛ موضوعی که ضرورت برنامه‌ریزی و ایجاد سازوکار مناسب برای احیای جنگل‌ها در استانی همچون همدان را دوچندان می‌کند.

خزائی تصریح کرد: این تصمیم بهترین راهکار حفظ و مراقبت از پارک های جنگلی  وراهبرد جلب مشارکت بسیج ،مردم و جوامع محلی و دوست داران طبیعت است که میتواند علاوه بر کارآفرینی و اشتغالزایی نتایج و ثمرات ارزشمندی درخصوص مراقبت از جنگلهای شهرستان نهاوند در مقابل تصرفات احتمالی،  جلوگیری از آتش سوزی و حتی کمک به غنای پوشش گیاهی منطقه ایجاد کند.

وی اضافه کرد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تا کنون احاله مدیریت سه پارک جنگلی دست کاشت حیدره و شهید سردار همدانی در سد اکباتان همدان وپارک جنگلی تپه ابوذر در نهاوند را به شهرداری احاله مدیریت کرده است.

این مقام مسئول  از اجرای طرح جهشی ۹ در ۹۹ در راستای تحقق شعار سال با عنوان "جهش تولید" در استان طی سال جاری خبر داد و افزود: احاله مدیریت پارکهای جنگلی با هدف حفاظت و حراست از جنگل‌ها ی استان صورت گرفته است .

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلی ما در احاله مدیریت پارک‌های جنگلی به شهرداری وسایر ارگانها ی متقاضی همچون بسیج سازندگی: بهسازی، بازسازی، سبک‌سازی، چابک سازی و زیباسازی است، اظهار کرد: این سیاست‌ها  همواره می‌بایست در طرح ارائه شده از سوی مجری طرح رعایت شود.