شناسه خبر :۱۰۴۳۲

بازگشت روستاییان مهاجر/ جهادگران همدان گل کاشتند

اقدام جهادی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) بازگشت روستاییان مهاجر همدان را به دنبال داشت.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان،  جمعی از خبرنگاران همدان از پروژه‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان بازدید و از روند اجرای این پروژه‌ها مطلع شدند.

طی این بازدید از ۱۶ پروژه در دست اقدام قرارگاه بازدید شد که نخسین پروژه آبرسانی به روستای گل‌خندان بود.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان در این بازدید با بیان اینکه آبرسانی به روستای گلخندان با ۱۰۰ میلیون تومان و در مدت یک ماه انجام شد اظهار کرد: انتقال آب روستاهای کوی بلاغ و بازران را نیز در برمی‌گیرد.

اجرای پروژه ۲ میلیارد تومانی با ۱۰۰ میلیون تومان

علی نادری با بیان اینکه این سه روستا در مجموع شامل ۲۰۰ خانوار هستند که به آنها آبرسانی شده است گفت: طبق گفته مسوولان فامنین، پیمانکار اجرای این پروژه را با ۲ میلیارد تومان و در مدت هشت ماه تخمین زده بود اما با کمک مردم و قرارگاه با ۱۰۰ میلیون تومان و در مدت یک ماه انجام شد.

وی افزود: مسیر کاملاً صعب‌العبور بود و تعدادی از پیمانکاران حاضر به اجرای این پروژه نشده بودند اما به اندازه چهار کیلومتر کار با کمک مردم و قرارگاه انجام پذیرفت.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان خاطرنشان کرد: کار سپاه انتقال آب تا نزدیک روستا انجام شده و قرار است شرکت آب و فاضلاب فامنین مخزنی را برای آب تعبیه کند که البته پای کار است به شرطی که تامین اعتبار کند.

وی تاکید کرد: جهادی کار کردن عوامل قرارگاه و مردم حائز اهمیت بوده چراکه در مدت یک ماه با ۱۹۲ نفرروز کار انجام شد.

نادری بیان کرد: بسیاری از اهالی این سه روستا به دلیل نبودن آب آشامیدنی و کشاورزی ساکن شهر قم می‌شدند اما خوشبختانه اکنون در حال برگشت هستند.

وی در بازدید از کانال انتقال آب کشاورزی روستای صادقلو دهستان پیشخور شهرستان فامنین که این روستا دارای ۵۰۰ نفر جمعیت است بیان کرد:‌ سازمان جهاد کشاورزی نیمه اول امسال ۴۰۰ متر پروژه را پیش برده بود و ادامه آن را ما برعهده گرفتیم.

انتقال آب به روستای صادقلو با ۵۰ میلیون تومان اعتبار

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با بیان اینکه ۴۰۰ متر انتقال آب نیز به صورت جدولی توسط قرارگاه انجام خواهد شد که ۲۴۰ متر آن اجرا شده است گفت: این اقدام صرفاً با مشارکت مردم روستای صادقلو صورت گرفته که طبق برآورد ۱۲ میلیون تومان مردم اهالی کمک کرده‌اند.

وی عنوان کرد: برای انجام این پروژه توسط پیمانکار بخش خصوصی بیش از ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز بود اما قرارگاه با کمک مردم با ۵۰ میلیون به اتمام رساند.

نادری بیان کرد: سیاست قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه، این است که در هر پروژه از مردم کمک‌ بگیرد چرا که باعث می‌شود آنها در حفظ و نگهداری کوشا باشند.

بازگشت روستائیان همدان از شهر قم

وی با اشاره به اجرای پروژه ذخیره آب با بند خاکی روستای زاغلیچه گفت: این روستا تقریباً ۳۰۰ نفر جمعیت دارد که بین ۵۰ تا ۷۰ خانوار متغیر است، اکثر جمعیت این روستا به دلیل نبود امکانات اولیه به شهر قم مهاجرت می‌کردند که اخیراً بار دیگر به دلیل عمران و آبادانی به زادگاه خود برمی‌گردند.

 مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با بیان اینکه این پروژه ۳۰ روز زمان برد و مخزن ۱۰ هزار مترمکعب آب می‌گیرد افزود: اعتبار این پروژه ۶۰ میلیون تومان بود که توسط مردم روستا و قرارگاه تامین شد و هر دو طرف ۵۰ درصد هزینه را تامین کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اگر این پروژه توسط پیمانکار انجام می‌شد به ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز بود خاطرنشان کرد: تامین آب کشاورزی و برداشت ماهی با راه‌اندازی شیلات از فواید اجرای این پروژه است.

نادری با بیان اینکه پروژه دیگر در روستای زاغلیچه انتقال آب شرب و کانال‌کشی در انتقال آب کشاورزی است خاطرنشان کرد: کانال‌کشی انتقال آب کشاورزی ۵۰ میلیون تومان و انتقال آب شرب، ۴۸ میلیون تومان هزینه داشته است.

وی به پروژه مخزن قنات روستای ینگیجه بزرگترین روستای بخش آبشخور شهرستان فامنین اشاره کرد و افزود: این روستا ۶۰۰ نفر جمعیت دارد که بالغ بر ۲۵۰ خانوار هستند.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با اشاره به اینکه پروژه انجام شده در روستای ینگیجه با مشارکت شرکت آب و فاضلاب فامنین انجام شده است گفت: مخزن ۲۰۰ مترمکعبی با ۲۰۰ میلیون تومان انجام شده که ۱۰۰ میلیون تومان آن توسط قرارگاه و ۱۰۰ میلیون نیز از سوی شرکت آب و فاضلاب تامین شده است.

وی با تاکید به اینکه این پروژه ابتدا در ۱۲۰ متر مکعب بود که به ۲۰۰ متر مکعب ارتقا یافت تا به روستای آجرلو نیز انتقال آب صورت گیرد افزود: ۵۰۰ متر لایروبی قنات انجام شده که برای این پروژه بالغ بر ۶۲ میلیون تومان هزینه شده و ۵۴ میلیون توسط قرارگاه تامین شد، هشت میلیون تومان هم اهالی روستا کمک کردند.

نادری با بیان اینکه اجرای لایروبی روستای ینگیجه، تامین آب شرب و تحول در بخش کشاورزی را به دنبال داشته است گفت: سال گذشته به دلیل اجرای این کار شاهد مهاجرت کمتری در روستا بودیم.

 وی از انجام لایروبی قنات روستای اکنلو با ۳۳ میلیون تومان خبر داد و افزود: دیوارسازی برای جلوگیری از سیلاب از دیگر اقدامات در این روستا بوده که ۲۱۶ متر دیوارچینی ساحلی با ۵۸ میلیون تومان اعتبار انجام شده؛ ۳۱ میلیون تومان توسط قرارگاه و بقیه از سوی مردم روستا تامین شده که البته بنیاد مسکن اجرای آن را با ۳۰۰ میلیون تومان  اعتبار تخمین زده بود.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با بیان اینکه جمعیت روستا یک‌هزار و ۸۰۰ نفر است و مرمت درمانگاه در ۴۰۰ متر برای این اهالی انجام شده است گفت: برای تهیه مصالح ۲۰ میلیون تومان توسط قرارگاه هزینه شد.

وی با اشاره به ساخت دو کلاس الحاقی به مدرسه دبستان ام‌البنین روستای ازون‌دره شهرستان کبودراهنگ خاطرنشان کرد: در ساخت این پروژه ۵۰ میلیون تومان اداره نوسازی مدارس و ۵۰ میلیون تومان قرارگاه هزینه کرده‌اند.

نادری با بیان اینکه ۲۸ پروژه در دهستان مهربان علیا در دست اجرا داشتیم گفت: در روستای آب مشکین انتقال آب شرب و ساخت دیوار ساحلی مورد توجه قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۰ نفر از جمعیت روستای آب مشکین در اجرای پروژه  انتقال آب شرب کار جهادی انجام دادند که ۲۰۰ متر در پنج ساعت کنده شد افزود: اجرای این پروژه ۲۰۰ میلیون تومان هزینه داشت که ۱۰۰ میلیون تومان آن توسط قرارگاه تامین شد.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین (ع) همدان با بیان اینکه ۸۰۰ متر انتقال آب و ۶۰۰ متر انشعاب برق انجام شد خاطرنشان کرد: اجرای ۱۸۰ متر طول دیوار ساحلی پروژه بعدی بود که با ۴۸ میلیون تومان انجام شد؛ آورده قرارگاه ۳۰ میلیون تومان و مشارکت مردم اهالی ۱۸ میلیون تومان شد.

وی با اشاره به اینکه پل سواره‌رو در ۴۰ مترمربع با ۲۰ میلیون تومان انجام شده که ۵ میلیون تومان توسط اهالی روستا و ۱۵ میلیون تومان با کمک قرارگاه تامین شد گفت: اگر توسط پیمانکار بخش خصوصی انجام می‌شد ۸۰ میلیون  تومان اعتبار نیاز داشت.

نادری از اجرای دو پروژه در  روستای چارلی شهرستان کبودراهنگ خبر داد و افزود: اجرای ۲۷۰ متر طول دیوار ساحلی بالغ بر ۸۱ میلیون تومان هزینه داشته که ۵۰ میلیون تومان آن را قرارگاه تقبل کرده و بقیه کمک مردمی بوده است.

وی با اشاره به اینکه خانه عالم در زیربنای ۱۰۰ مترمربع با ۷۲ میلیون تومان به بهره‌برداری رسیده است گفت: در اجرای این پروژه ۶۰ میلیون تومان قرارگاه و ۱۲ میلیون تومان مردم تامین کرده‌اند.

اجرای ۱۸ پروژه تا پایان امسال

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با بیان اینکه تا پایان این ماه پل روستای آب مشکین به اتمام می‌رسد که ۱۵۰ میلیون تومان در اجرای این پروژه هزینه شده است خاطرنشان کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی با پنج کارگروه از طریق تنها ۱۴ نفر به اجرای امور می‌پردازد.

وی با بیان اینکه سپاه انصارالحسین (ع) همدان در سال جاری یک‌هزار و ۴۰ پروژه اجرا خواهد کرد که ۶۳ پروژه متعلق به قرارگاه پیشرفت و آبادانی است تاکید کرد: برای اجرای این ۶۳ پروژه‌، ۴۷ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال اعتبار پیش‌بینی شده که تمام اقدامات با مشارکت مردمی و اعتبارات قرارگاه و دولت انجام می‌شود.

نادری خاطرنشان کرد: از سال گذشته ۴۵ پروژه انجام شده و ۱۸ پروژه باقی مانده که تا پایان سال به اتمام می‌رسد

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها