شناسه خبر :۱۶۱۷

معجزه باغدار ایرانی؛ تولید سیب ۱۰ برابر متوسط کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر از تولید شگفت انگیز باغدار نمونه کشوری در سال ۹۵ با برداشت ۱۶۸ تن در هکتار خبر داد که ۱۰ برابر متوسط تولید کشوری است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان به نقل از تسنیم؛ اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز در نشست خبری به مناسبت معرفی سی و دومین نمونه‌های بخش کشاورزی اظهار کرد: این مراسم روز دوشنبه هفته جاری با حضور مقامات کشوری در محل مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار می‌شود.

وی افزود: هدف از برگزاری این همایش ارج نهادن به تلاش کشاورزان و ایجاد فرصت و زمینه مناسب برای طرح مشکلات آنها با مسئولان است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: معطوف نمودن نظر مسئولان و ترغیب به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از جمله دستاوردهایی است که در این مراسم محقق می‌شود.

زند تصریح کرد:نمونه‌های بخش کشاورزی  در زیر بخش هایی مانند شیلات، باغبانی، ترویج آموزش، خاک و آبخیزداری انتخاب شده اند که علاوه بر شرایط عمومی داری  شرایط اختصاصی و ویژگی‌هایی هستند که جزئیات آن در کتابی چاپ شده و در اختیار فعالین بخش کشاورزی قرار می گیرد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: رعایت اصل بهره‌وری، مصرف بهینه از انرژی و آب، رعایت کامل جنبه‌های زیست‌محیطی و توجه به توسعه پایدار کمی و کیفی محصول، مشارکت و انتقال دانش به کشاورزان دیگر و توجه به کاهش ضایعات، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و رعایت استانداردها در تولید از شاخص‌هایی بوده که بر این اساس کمیته‌های تعیین نمونه‌های بخش کشاوزی برای انتخاب نمونه ها در نظر داشته اند.

زند گفت: ۱۳۳۶ پرونده از داوطلب شرکت در این دوره از انتخابات نمونه‌های بخش کشاورزی دریافت شده است که ۷۸ درصد آنها مربوط به مردان و ۱۳ درصد مربوط به زنان است. کوچکترین نمونه انتخاب شده سال ۹۵ دارای ۳۰ سال سن و بزرگترین‌ آنها ۸۶ سال سن دارد.

وی با اشاره به افزایش شاخه های کشاورزان نمونه یادآور شد: در سال گذشته نمونه‌های بخش کشاورزی در ۱۰۲ رشته انتخاب شدند که این رقم در سال جاری با افزایش رشته‌ها به ۱۵۳ مورد، رسیده است.

متوسط تولید گندم کار نمونه ۳ به برابر متوسط کشوری است

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به رشته‌های برگزیده شده در سال جاری گفت: در حوزه زراعت ۲۰ نفر، در حوزه دام و عشایر ۱۹ نفر، شیلات ۷ نفر، آب و خاک و صنایع ۲۸ نفر، ترویج ۱۳ نفر و تشکل‌ها ۱۰ نفر،‌ آبخیزداری ۱۵ نفر، امور اراضی ۳ نفر و باغبانی ۳۷ نفر انتخاب شده‌اند.

زند یادآور شد: ۷۵ درصد از نمونه‌های انتخاب شده بخش کشاورزی دارای مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر بوده است که این امر نشاندهنده تاثیر دانش و اطلاعات فنی کشاورزان در بهبود عملکرد آنهاست.

وی با اشاره به عملکردهای شاخص کشاورزان نمونه در سال ۱۳۹۵ که در هفته جاری از آنها تقدیر به عمل می‌آید گفت: میانگین عملکرد کشاورز گندمکار آبی کشور حدود ۱۳ تن در هکتار بوده است که متوسط عملکرد تولید گندم آبی در کشورمان ۳.۵ تن است و این کشاورز از ارقام داخلی برای تولید خود استفاده کرده و تولیدی ۳ برابر متوسط عملکرد کشوری داشته است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه جوکار نمونه کشور نیز از ارقام داخلی بهمن و سرارود استفاده کرده است گفت: عملکرد جوکار نمونه کشور نیز ۸.۸ تن در هکتار بوده است و جوکار ما در بخش دیم نیز عملکرد ۵ تن در هکتار را داشته است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نمونه‌های شاخص بخش باغبانی برداشت ۱۶۸ تن در هکتار از یک باغ سیب است که متوسط عملکرد کشوری ما در این بخش ۱۶ تا ۱۷ تن در هکتار است که نامبرده ۱۰ برابر متوسط تولید داخلی برداشت شده است.

زند افزود: تولید انار کشاورز نمونه نیز ۹۵ تن در هکتار بوده که ۷ برابر عملکرد متوسط داخلی در کشور است.

وی با بیان اینکه تمام نمونه های بخش کشاورزی تمام شاخص های مورد نظر ما رو رعایت کرده اند و در برخی موارد تولیدات دیگران از آنها بیشتر بوده اما به دلیل اینکه استاندارد های ما را رعایت نکرده و انتخاب نشده اند تصریح: برنجکار نمونه سال ۹۵ نیز حدود ۱۱ تن در هکتار با رقم شیرودی انتخاب شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا درسال های گذشته همواره از لزوم انتقال دانش و تجربیات کشاورزان نمونه صحبت شده اما به درستی به بدنه بخش کشاورزی انتقال نیافته است و تفاوت معناداری میان عملکرد نمونه‌های بخش کشاورزی با دیگر کشاورزان وجود دارد گفت:  برای انتقال دست آورد‌ها و تجربیات کشاورزان نمونه به بدنه بخش کشاورزی،کانون‌های یادگیری توسط کشاورزان نمونه ایجاد شده است که نقش موثری در انتقال تجربیات نمونه‌ها به بخش کشاورزی دارند اما تعداد آنها کم است و همه نمونه‌ها تمایل به همکاری در این ارتباط ندارند.

وی افزود: در این راستا تا به امروز ۲۶۰ کانون اصلی یادگیری، توسط نمونه های بخش کشاورزی و هزار و ۷۰۰ سایت الگویی ایجاد شده است که امیداریم این تعداد در سال جاری افزایش داشته باشد.

زند در پاسخ به سوال دیگر تسنیم در باره مشوق های دولت برای ترغیب کشاورزان نمونه برای انتقال تجربیات خود به بدنه کشاورزی کشور گفت: نمونه های که به این کار مبادرت وزرند برای انتخاب در دور بعدی امتیاز دارند اما مشوق های مالی در این باره در نظر گرفته نشده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی درباره جوایز انتخاب نمونه های بخش کشاورزی نیز گفت: جوایز کشاورزان در قالب ارائه تسهیلاتی توسط بانک کشاورزی پرداخت می‌شود که از جزئیات آن اطلاعی نداریم.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها