شناسه خبر :۱۷۰۵

اختصاص ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در طرح توسعه روستایی به رزن

فرماندار شهرستان رزن گفت: در تسهیلات توسعه روستایی بیش از ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به شهرستان رزن پرداخت می‌شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادی ،فتحلعی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رزن اظهار کرد: به منظور تحقق اهداف و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و با هدف تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی، دولت تدبیر و امید در سال‌های اخیر نسبت به اختصاص تسهیلات ارزان‌قیمت روستاها در قالب تفاهمنامه‌های متعدد اقدام کرده است.

وی گفت: گشایش‌های جدیدی در حمایت از سرمایه‌گذاری، تولید و پرداخت تسهیلات در سطح کشور، استان و شهرستان از طریق مجاری دولتی پیش‌بینی شده است.

فرماندار شهرستان رزن افزود: طی تفاهمنامه چهارجانبه بین معاونت توسعه روستایی، استانداری، بنیاد علوی، بانک سینا به طرح‌های اقتصادی و اشتغالزا مستقر در مناطق روستایی استان، تسهیلات با سود یارانه‌دار تعلق می‌گیرد.

وی افزود: پرداخت پنج درصد از سود این تسهیلات را معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و پنج درصد آن را نیز بنیاد علوی تقبل کرد، بدین صورت سود تسهیلات مذکور معادل هشت درصد خواهد بود.

حسینی با اشاره به اینکه کل اعتبار استان که شامل طرح‌های واقع در روستاهاست ۴۰ میلیارد تومان است گفت: سهم شهرستان رزن از این اعتبارات ۱۰ درصد است.

وی اضافه کرد: حداقل تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶ ساله به متقاضیان ارائه می‌شود.

فرماندار شهرستان رزن با عنوان اینکه مجموع اعتبارات توسعه روستایی از محل صندوق توسعه ملی ۶۰۰۰ میلیارد تومان است افزود: تمام فعالیت‌های اشتغالزا در  مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی سهیمه شهرستان رزن را از طرح های توسعه روستایی ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: سود تسهیلات توسعه روستایی بین ۶ تا ۹ درصد‌ و آورده متقاضی ۲۵ درصد، بازپرداخت تسهیلات ۶ ساله و سرمایه در گردش ۱۸ ماه است.

حسینی ارائه تسهیلات در توسعه مناطق روستایی را بدون محدودیت عنوان کرد و خاطرنشان کرد: افرادی که آماده سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی به خصوص در امر صنایع تبدیلی، کشاورزی و زیرمجموعه‌های کشاورزی و سایر بخش های تولیدی و طرح های اشتغالزایی هستند می‌توانند با آورده ۲۵ درصدی از تسهیلات ۷۵ درصدی تسهیلات یارانه‌دار دولت استفاده کنند.

وی در خصوص ضمانت بانکی برای ارائه تسهیلات نیز گفت: سند منازل روستایی، زمین کشاورزی، سند واحدهای دامپروری و سفته وثایق مورد پذیرش بانک‌ها هستند.

فرماندار شهرستان رزن یادآور شد: صنایع تبدیلی از جمله مهمترین زمینه‌های مربوط به توسعه کشاورزی, توسعه روستایی و توسعه اشتغالزایی در روستاهاست.

وی وظیفه اصلی صنایع تبدیلی را فرآوری محصولات کشاورزی و دامی روستا و تبدیل آن‌ها به کالاهایی نهایی‌تر و باارزش‌تر عنوان کرد و گفت: ادغام فناوری‌های سنتی موجود در مناطق روستایی با فناوری‌های نوین و پیشرفته راهکار مناسبی در راستای  پیشرفت و روزآمدشدن محصولات و کالاهای ساخت روستا است.

حسینی ادامه داد: بسیاری از محصولات سنتی را می‌توان با ابزارها و تجهیزات نوین تولید نمود یا با فناوری‌های جدید آغشته کرد که این امر بقای صنایع سنتی فعلی و بعضاً توسعه بازار رو به‌ اضمحلال آنان را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه کل اعتبارات مشاغل خانگی در سال جاری  این شهرستان یک‌میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان  با سود چهار درصد است، اضافه کرد:  طرح‌های معرفی شده به استان تا به امروز به مبلغ ۸۶۷ میلیون تومان بوده است.

فرماندار شهرستان رزن در خصوص اعتبار اشتغال فراگیر با اشاره به سهم ۳۴۰ میلیارد تومانی استان گفت: کل اعتبار شهرستان رزن از اعتبارات اشتغال فراگیر ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون  تومان است.

وی با اشاره به ثبت نام متقاضیان  در سامانه کارا افزود: تسهیلات اشتغال فراگیر با  سود ۱۳ درصد، آورده متقاضی ۱۳ الی ۲۰ درصد و کف تسهیلات ۲۰ میلیون تومان به متقاضیان ارائه خواهد شد.

حسینی با عنوان اینکه طرحهای زیر ۲۵۰ میلیون تومان توسط بانک عامل شهرستان پرداخت می‌شود خاطرنشان کرد: پرداخت با سود ۱۳ درصد منوط به بکارگیری نیروی جوان ۱۵ الی ۳۵ ساله است.

وی ادامه داد: عناوین فعالیت‌های اقتصادی شامل گردشگری، پوشاک، صنایع دستی، کشاورزی، دام و طیور، صنایع غذایی، it، صنوف، آموزش، هنر، فرهنگی،کسب و کارهای ورزشی است.

لازم به ذکر است در سال جاری اعتبارات خوبی جهت توسعه روستاها در حوزه های مختلف اختصاص داده شد ولی بدون شک بودجه و اعتبار تنها کافی نیست و در راستای توسعه و پیشرفت، عزم عمومی و همکاری همه جانبه مردم با دولت نیازمند است  خصوصا اینکه در برنامه ششم توسعه نگاه دولت به توسعه روستاهاست.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها