شناسه خبر :۳۰۳۳

رگ‌های حیات همدان خشک می‌شود

در شرایطی که استان همدان با تنش آبی شدید مواجه است در ۱۱ ماهه امسال ۱۶ میلیون و ۴۳۳ هزار و ۶۲۰ کیلوگرم سیب‎زمینی از این استان به سایر کشورها صادر شد که برای این میزان سیب زمینی صادراتی بیش از ۸ میلیارد و ۲۱۶ هزار لیتر آب مصرف شده است.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادی، در ۱۱ ماهه امسال ۱۶ میلیون و ۴۳۳ هزار و ۶۲۰ کیلوگرم سیب‎زمینی به ارزش ۶ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۱۸۹ دلار از گمرک همدان به سایر کشورهای اروپایی و آسیایی بویژه عراق، ترکمنستان و افغانستان صادر شده است.

ارزش هر کیلوگرم سیب‌زمینی صادراتی استان به صورت میانگین ۰.۴ دلار برآورد شده است؛ یعنی اگر ۲.۵ کیلوگرم سیب‌زمینی را با هزینه‌های آب، کشت، تولید، برداشت، کارگر، بسته‌بندی و حمل ترانزیتی صادر کنیم تنها یک دلار برای کشور ارزآوری دارد.

امسال قیمت سیب‎زمینی در بازار داخلی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان نوسان داشت و این در حالی است که قیمت پایه صادراتی آن در سال گذشته یک‌هزار و ۳۲۰ تومان بود.

البته در اواخر سال گذشته به سبب تولید بیش از حد سیب‎زمینی در استان همدان، قیمت سیب‎زمینی حتی به ۷۰۰ تومان کاهش پیدا کرد که البته ورود تولیدات سایر استان‎ها به همدان نیز سبب این موضوع شده بود.

برای تولید هر کیلوگرم سیب زمینی به طور متوسط حدود ۵۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود؛ یعنی صادرات ۱۶ میلیون و  ۴۳۳ هزار و ۶۲۰ کیلوگرم سیب‌زمینی در ۱۱ ماهه امسال برای استان همدان ۸ میلیارد و ۲۱۶ میلیون و ۸۱۰ هزار لیتر آب خورده است و این همان فاجعه‌ای است که امروز در حال زمین‌گیر کردن کشور است.

این همه آب می‌توانست صرف تولید محصولات استراتژیک و درآمدزاتری شود که آب کمتری مصرف می‌کنند و صادرات هر کیلوگرم آنها چندین برابر بیشتر برای استان درآمدزاست؛ یا اینکه از مصرف این میزان آب در راستای ذخایر کشور جلوگیری می‌شد.

در شرایطی که استان همدان با تنش آبی شدید مواجه است شاهد مصرف ۹۰ درصدی آب در بخش کشاورزی استان هستیم که متاسفانه راندمان آب در این بخش نیز ۳۰ درصد است که به هیچ وجه مطلوب نیست.

سال زراعی گذشته(۹۵-۹۶) ۲۳ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان زیر کشت سیب زمینی قرار گرفت تا کشاورزان همدانی همچنان ثابت کنند بدون رقیب با تولید ۹۷۰ هزار تن سیب زمینی در ایران یکه‌تازی می‌کنند.

تولید ۹۷۰ هزار تن سیب زمینی در استان همدان ۸۳۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر آب مصرف کرده که در شرایط خشکسالی مصرف چنین آبی برای این محصول کشاورزی که استراتژیک هم نیست جای بسی تعجب و شگفتی دارد.

البته امروزه مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان به این آمار افتخار کرده پشت تریبون‌ها این آمار پرطمطراق را اعلام می‌کنند تا ثابت کنند مدیریت یعنی اینکه هر چه داریم مصرف کنیم تا چیزی تولید شود ولی به این مسئله فکر نمی‌کنند که اگر آبی نباشد فردایی وجود ندارد که شما همچنان مدیر باشید.

به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد و ۳۸۸ میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سویی با ۶۷ درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم. حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر ۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون متر مکعب بوده که سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر ۱.۹۴۸ میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی ۷۴۰ میلیون مترمکعب است.

به طور قطع نزولات جوی پاسخگوی نیاز سیب زمینی‌کاران نبوده و آنها برای تامین نیاز خود باید به ذخایر آیندگان و منابع آبی زیرزمینی دست‌اندازی کنند که متاسفانه این امر با کمترین مشکل از سوی کشاورزان در حال انجام است.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها