اینجا به جای سیاه نمایی با سیاه قلم نان در می آورند
شناسه خبر :۳۲۹۵

خواهران رودآوری در میناکاری گل کاشتند/هنرمندان جوان تویسرکانی حمایت می خواهند و بازاری برای فروش تولیدات خود

این روزها دو خواهر رودآوری در هنر میناکاری لعاب برجسته، در شهرستان گل کاشتند و در راستی توسعه، کارآفرینی و اشتغالزایی برای چندین و چند خانواده دیگر نیازمند حمایت مسئولان به ویژه هیا ساختن بازار فروش تولیداتشان هستند.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رودآور؛ کم کم به پایان سال ۹۶ نزدیک می شویم، سالی که در آغاز آن رهبر معظم انقلاب آن را با عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" نامگذاری کردند.

چندسالی است که رهبر انقلاب عناوین سال را با کیلدواژه هایی از برگرفته از اقتصاد مقاومتی نامگذاری می کنند تا بدین ترتیب به همگان ارزش تحقق این مهم را در سایه تلاش، کوشش، همت و به ویژه برنامه ریزی جامع و جهادی با تکیه بر توان داخلی نشان دهند.

این روزها شاید عده ای و حتی برخی از مسئولان به دنبال سرمایه گذاری های کلان برای اشتغال هستند و همایش هایی برپا می کنند و آنچنان که باید از آن خروجی کار حاصل نمی شود.

اما در این بین هستند روستاییان و حتی بانوان روستایی که با تکیه بر توان خود یا علی گویان کمر همت بسته و در روستاهای خود، منبع درآمدی شاید هرچنداندک برای خانواده هایشان مهیا می سازند.

به روستای رودآور می رویم، جایی که دو خواهر به نام های نوشین و فاطمه سوری نزدیک به ۶ سال است در هنر میناکاری، این هنر دست زبانزد روستا و شهرستان شده اند.

نوشین سوری کارشناسی ارشد خود در رشته هنر را از دانشگاه نیشابور گرفته است و چندسالی به همراه خواهر خود در همدان مشغول به فراگیری هنر میناکاری روی سفال بودند و این روزها خود استادکار هستند.

با ابزار مخصوص بر روی سفال های خام طراحی می کنند و بعد سیاه قلم و لعاب کاری و بعد از آن در حائلی از پنبه و پارچه های نرم سفال لعاب شده را قرار می دهند تا برای رفتن به داخل کوره و پخته شدن آماده شود.

نوشین می گوید که متأسفانه تویسرکان کوره ای برای مرحله آخر کار آنان ندارد، از این رو بالاجبار با هزار مشکل سفال های لعاب شده را به همدان می برند و پس از هزینه کرد رفت و آمد و استفاده از کوره در همدان، به تویسرکان باز می گردند، در شهرستان هم با توجه به قدرت مالی نه چندان مناسب و اوضاع و احوال معیشتی مردم آنچنان که باید تولیداتشان به فروش نمی رسد.

با این حال با همکاری اداره میراث فرهنگی تویسرکان مدتی است که در تعدادی از نمایشگاه ها حضور یافته اند و این گونه هنر خود را در معرض دید همگان قرار می دهند.

گرچه تویسرکانی ها را به عنوان هنرمندانی در تولید مبل و منبت می شناسند، اما اینجا صنایع دستی دیگری همچون میناکاری لعاب برجسته هم برای خود فعالانی دارد که نیازمند حمایت مسئولان هستند.

مگر چه می شود که مسئولان برای هدایایی که در راستای برگزاری برنامه های متنوع خود خریداری می کنند، تولیدات داخلی شهرستان را جایگزین کنند و یا اینکه از روابط و ضوابط قانونی موجود برای برقراری ارتباط با سایر استان ها و حتی خارج از کشور با رویکرد صادراتی به تولیدات و هنر دستان هنرمندان تویسرکانی بنگرند. 

انواع ظروف میناکاری لعاب برجسته توسط این دو خواهر رودآوری این روزها می تواند زینت بخش خانه های بسیاری شود و علاقمندان به هنر بسیاری را به خود جلب کند.

آنان همچنین ظرف میناکاری شده زیبایی را نیز برای موزه امام رضا(ع) تولید کرده اند.

به گزارش رودآور، امید آن که مسئولانی که برخی از آنان تنها حرف از حمایت تولیدات کنندگان داخلی می زنند، تسهیلات ارزان قیمتی برای ایجاد یک کارگاه هرچند کوچک در اختیار این دو هنرمند قرار دهند و با حمایت های دنباله دار خود شرایط مساعد درراستای خرید کوره ای برقی را هم برایشان فراهم سازد، چرا که با توسعه این صنعت دست زمینه های اشتغالزایی بالایی فراهم و بخشی از معظل بیکاری در شهرستان تویسرکان حل شدنی می شود.

مسئولانی که می توانند با حمایت از فعالان عرصه صنایع دستی زمینه بازاریابی مناسبی برای آنان فراهم سازند و حتی راه و چاه صادرات تولیدات هنرمندان را با دلسوزی به آنان نشان دهند و همه جوره بدون کاغذبازی های معمولی از آنان حمایت کنند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها