شناسه خبر :۳۵۵۸

رنگ های خوراکی به کبد آسیب می زند

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: استفاده از رنگ های غذایی برای کودکان بسیار مضر است و موجب آسیب زدن به ارگان های داخلی بدن به خصوص کبد می شود
نسخه مناسب چاپ

به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادی، به نقل از شبنم همدان، تغذیه یکی از اصول اساسی در سلامت جسم انسان است. در احادیث به این نکته اشاره شده است که عقل سالم در بدن سالم است و همین امر اهمیت تغذیه سالم را بیش از پیش نشان می دهد.

 

نمک ؛ سم سفید خوشمزه

 صفورا کرمی کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت : یکی از نکاتی که باید بسیار به آن توجه کرد میزان مصرف نمک روزانه است. مصرف بی رویه نمک موجب  مشکلات بسیار زیادی در افراد مبتلا به فشار خون و سایر بیماری ها می شود . به همین دلیل توصیه می کنیم خانواده ها  از مغزهای خام و بدون نمک استفاده کنند.

کرمی در خصوص تغذیه متناسب با فصل گفت: در فصل بهار مصرف تنقلات و آجیل در خانواده ها بالا می رود و همین مسئله باید مورد توجه خاص خانواده ها قرار گیرد و و به چند نکته ضروری توجه کنند .

 

کارشناس تغذیه افزود: افرادی که دست اندر کار بو دادن مغزها و آجیل هستند به جای اینکه از نمک ید دار استفاده کنند از نمک های صنعتی استفاده می کنند. نمک صنعتی از  کیفیت مناسبی برخوردار نیست و باعث افزایش وزن مغزها  هنگام توزین می شود .

 

برای سلامت خانواده از مواد خوراکی بدون رنگ استفاده کنید

کرمی برای حفظ سلامت خانواده توصیه کرد: افرادی که تمایل دارند از آجیل شور استفاده کنند می توانند در منزل آجیل را بو بدهند و یا از مغازه ها آجیل کم نمک تهیه کنند. به دلیل مشکلاتی که رنگ های صنعتی در زمان ترکیب با مواد غذایی ایجاد می کنند ترجیحا از مواد غذایی بدون رنگ استفاده کنند , از آجیل هایی که دارای رنگ های افزودنی هستند استفاده نکنند . برای تشخیص طبیعی بودن رنگ آجیل کافی است مقداری اجیل در کف دست ریخته و ان را به مدت یک دقیقه نگه دارند اگر رنگ پس داد رنگ آجیل طبیعی نیست .

رنگ های خوراکی به کبد آسیب می زند

کارشناس تغذیه در ارتباط با سلامت شیرینی و شکلات اضافه کرد: برخی قنادی ها برای جذابیت بیشتر ظاهر  شکلات و شیرینی از رنگ های خوراکی  به صورت بی رویه  استفاده می کنند .استفاده از رنگ های غذایی برای کودکان بسیار مضر است و موجب آسیب زدن به ارگان های داخلی بدن به خصوص کبد  می شود .باید خانواده ها سعی کنند از شیرینی وشکلات بدون رنگ استفاده کنند .

 

چیپس خرما و توت خشک جایگزین شیرینی و شکلات

کارشناس تغذیه توصیه داشت :استفاده از فرآورده های چیپس خرما و توت خشک جایگزین بسیار مناسبی شکلات و شیرینی نوروز  است .افراد سعی کنند در ایام نوروز تعادل مصرف شیرینی و شکلات را رعایت کنند .

کرمی در خصوص رفتارهایی که باید در فرهنگ عامه نهادینه شوند گفت:  به جای حذف وعده های غذایی بهتر است سعی کنیم در طول روز تحرک و فعالیت بیشتری داشته باشیم و بعضی از مسیرها را پیاده طی کنیم ,مصرف  شیرینی و شکلات را به حداقل برسانیم و از جایگزین های شیرینی و شکلات استفاده کنیم .هر فرد  می تواند به اندازه کف دست خود از اجیل  و مغزها در طول روز استفاده کند. افراد مبتلا به دیابت دقت داشته باشند اگر در طی سال مراقبت های لازم را انجام دهند و در ایام کوتاهی به صورت بی رویه از تنقلات استفاده کنند تلاش یکساله خود را به هدر می دهند .

 

مشاوره تغذیه بیماران در درمانگاههای سطح شهر

کرمی یاد آور شد :افراد مبتلا به چربی خون ,دیابت ,فشار خون و........می توانند برای دریافت مشاوره تغذیه به درمانگاههای محل سکونت خود مراجعه کنند .

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها