شناسه خبر :۴۵۹۰

طناب پوسیده سرمایه‌دار همدانی گریبان شهر را گرفت

پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید همدانی که پیش از این به خاطر خلف وعده یک سرمایه‌دار ناتمام ماند، این روزها نیز به خاطر نبود اعتبارات مالی با سرعت کُندي در دست اجراست تا بدان جا كه ۹ ماه از برنامه زمان‌بندی خود عقب است.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جهادی، پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار شهیدهمدانی ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۴ با حضور مقامات کشوری و استانی از جمله رئیس پلیس راهور وقت آغاز شد تا بتوان نامی از سردار شهیدهمدانی در اذهان به یادگار گذاشت.

شورای شهر و شهرداری پس از شهادت سردارهمدانی در تاریخ ۱۶ مهر ۹۴ تصمیم به آغاز پروژه‌ای گرفتند که منابع مالی آن به درستی پیش‌بینی نشده بود و وعده‌های تامین ماهانه ۲ میلیارد تومان برای این پروژه از یک محل خاص نیز عملیاتی نشد و دست شهرداری در پوست گردو ماند.

با این وضعیت تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی که قرار بود نامی از این شهید بزرگ اسلام را در اذهان به یادگار بگذارد مردم را یاد پروژه نیمه‌تعطیلی می‌انداخت که روز به روز وضعیت آن به وخامت می‌رفت.

پس از خلف وعده منبع تامین‌کننده مالی این پروژه، شهرداری ماند و پروژه‌ای که منبع مالی برای اجرای آن در نظر نگرفته بود.

با روی کار آمدن شورای دوره پنجم و انتخاب شهردار جدید، پروژه‌ای که ماه‌ها تعطیل شده بود دوباره جان گرفت و با تزریق برخی منابع مالی، عملیات عمرانی مجدد آغاز شد.

در حال حاضر نیز پروژه از سرعت مناسبی برخوردار نیست و ۹ ماه از برنامه زمان‌بندی عقب است، این پروژه که قرار بود خردادماه امسال به بهره‌برداری برسد ولی هنوز در دست اجراست.

اما ریشه این عقب‌ماندگی پروژه را باید بررسی کرد تا دید چرا وضعیت این پروژه به اینجا رسیده است، برخی آقایان در شورای دوره چهارم که امروز نیز بر کرسی شورا تکیه داده‌اند تصمیمی گرفتند که امروز تبعات آن را باید در وضعیت نابسامان پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی مشاهده کرد.

در آن زمان یکی از سرمایه‌داران همدانی پیگیری جدی داشت تا پروژه تقاطع غیرهمسطح شهیدهمدانی کلید بخورد اما باید بررسی دقیقی از سوی شورانشینان و شهردار وقت انجام می‌شد که متاسفانه غفلت در این زمینه سبب شد تا منبع مالی که این سرمایه‌دار وعده داده بود پوشالی از آب درآید.

یکی از سرمایه‌داران وعده داده بود که ماهانه ۲ میلیارد تومان هزینه پروانه‌های ساختمانی خود را به این پروژه تزریق کند و شهرداری براساس این وعده پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید همدانی را آغاز کرد.

تصمیم‌گیری برای یک شهر و شهروندانش براساس وعده یک نفر، باعث شده که امروز شهرداری برای تامین اعتبار اجرای این پروژه با مشکلات عدیده‌ای مواجه شود.

ناشیانه بود

عضو شورای شهر همدان درباره پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار شهیدهمدانی اظهار کرد: نمی‌توان پروژه‌ای بزرگ را با وعده یک نفر شروع کرد و براساس این وعده‌ها برای شهر همدان تصمیم گرفت.

اکبر کاووسی‌امید با بیان اینکه اقدام شورای چهارم ناشیانه بود، تصریح کرد: حال که پروژه با کمبود منابع مالی مواجه است باید پیگیری لازم برای جذب اعتبارات ملی توسط مجمع نمایندگان انجام شود.

وی بر پیگیری بودجه استانی از استاندار پیرو وعده‌های او در مراسم کلنگ‌زنی تاکید کرد و گفت: شهرداری همدان تمام همت خود را برای اتمام پروژه ظرف یک سال داشته باشد.

عضو شورای شهر همدان با بیان اینکه این پروژه به سبب کوتاهی دستگاه‌های دیگر در انجام وظایف خود کلید خورد، تصریح کرد: پیمانکار پروژه درخواست کرده که اگر ماهانه ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در قالب تهاتر و نقدی به وی پرداخت شود پروژه را در مدت کوتاهی به پایان می‌رساند.

مدیر امور مالی شهرداری همدان نیز در این باره با اشاره به اینکه وقتی قرار بود این پروژه را شروع کنیم معاون عمرانی شهردار مخالف بود، گفت: دلیل اصلی مخالفت با این پروژه مسائل مالی بود چراکه منابع مطمئنی برای آن تعریف نشده بود.

تورج نصری افزود: آقای شاه نظری(سرمایه‌دار همدانی) پیشقدم شد و قرار شد ۴۰ میلیارد تومان هزینه پروانه ساختمانی خود را به این پروژه تزریق کند که متاسفانه وعده‌هایش عملی نشد و از سال ۹۳ با چالش‌های مالی مواجه شدیم.

وی بیان کرد: تاکنون پیمانکار پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار شهیدهمدانی ۲۰ میلیارد تومان صورت وضعیت ارائه کرده که ۱۶ میلیارد تومان به صورت نقدی و تهاتر پرداخت شده که البته یک‌میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن با مشکل مواجه است.

مدیر مالی شهرداری همدان عنوان کرد: در حال حاضر نیز ۴ میلیارد تومان آماده پرداخت شده که به زودی به حساب پیمانکار واریز می‌شود.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها