شناسه خبر :۵۰۳۴

بسیج سازندگی راه توانمند کردن مردم در عرصه اقتصادی را پیدا کرده است

مسئول بسیج سازندگی همدان گفت: ما راه توانمند کردن مردم در عرصه اقتصاد را پیدا کرده ایم.اگر تسهیلات بیشتری داشته باشیم می‌توانیم افراد بیشتری را تحت پوشش کمک‌های خود قرار دهیم.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان به نقل از تسنیم ، بسیج سازندگی از آن دست نهادهای انقلابی است که توانسته از بدو تأسیس خود تا امروز با اجرای پروژه‌های مختلف و خدمت‌رسانی به مردم دورافتاده‌ترین نقاط کشور، مزه خدمت‌رسانی در جمهوری اسلامی ایران را به مردم بچشاند و ذائقه آن‌ها را شیرین کند. آنچه از منظر شما می‌گذرد گپ و گفت شهرام صادقی مسئول بسیج سازندگی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با خبرنگار تسنیم همدان است.

تسنیم: درباره سازوکار و برنامه‌های بسیج سازندگی در همدان بگویید؟

صادقی: ما در مجموعه بسیج سازندگی در حوزه محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی به مردم اقداماتی را انجام داده‌ایم که توسط قشرهایی از بسیج مانند بسیج مهندسین، بسیج جامعه پزشکی بسیج دانشجویی و غیره انجام‌شده است.

 به‌عنوان‌مثال قشر بسیج مهندسین ما در راستای علمی کردن کشاورزی و کمک به کشاورزان، ۸۰ شبکه همگام با کشاورز را اجرا می‌کنند. طرحی که در آن هر شبکه ۲ روستا را به هم متصل می‌کند یعنی درنهایت ۱۶۰ روستا در این طرح از خدمات آموزشی و مشاوره رایگان برای افزایش محصول، برداشت آن، مبارزه با سن غلات و غیره بهره‌مند می‌شوند.در بخش درمانی و پزشکی نیز بسیج جامعه پزشکان ما در قالب چند گروه به مناطق محروم اعزام‌شده  و مردم این مناطق را به صورت رایگان ویزیت و درمان می‌کنند. در این بخش نیز در طول سال ۱۵۰ گروه پزشکی در سطح استان فعال بوده و خدمات پزشکی، دندان‌پزشکی، چشم‌پزشکی، آزمایشگاه و غیره ارائه می‌دهند.

البته علاوه بر گروه‌های پزشکی استان، از استان تهران نیز گروه‌هایی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران به همدان آمده و خدماتی را در مناطق محروم ارائه می‌دهند. این افراد در اصل رزمندگان سال‌های دفاع مقدس هستند که حالا در کسوت یک پزشک به مردم مناطق محروم خدمت‌رسانی می‌کنند. مجموعه شهید همدانی در سپاه تهران هر سال ۴ گروه تخصصی را به مناطق محروم همدان اعزام می‌کند که امسال نیز این تیم در روستاهای کبودرآهنگ به ارائه خدمات پزشکی و درمانی می‌پردازند.

در حوزه بسیج طلاب نیز که وظیفه ارائه برنامه‌های فرهنگی آموزشی را بر عهده‌دارند، ۱۷ طلبه به مناطق محروم اعزام می‌شوند. البته یک گروه ویژه از طلاب حوزه علمیه مرحوم دامغانی نیز به قهاوند اعزام می‌شوند که علاوه بر ارائه خدمات فرهنگی آموزشی، برای محرومان خانه نیز می‌سازند.           

    ۱۵۰ گروه پزشکی در طول سال برای خدمت رسانی به مردم مناطق محروم استان فعالیت می کنند و خدمات پزشکی، دندان‌پزشکی، چشم‌پزشکی، آزمایشگاه و غیرمی‌دهند.         

هرساله نزدیک به ۲۰۰ پروژه عمرانی توسط بسیج محلات اجرایی می‌شود.

 ۲ هزار نفر از دانشجویان استان برای خدمت رسانی  به مناطق محروم  اعزام می‌شوند.                                                                                                                                                                                                      

در بخش بسیج دانش‌آموزی نیز امسال هزار دانش‌آموز برای مرمت مدارس در قالب طرح هجرت فعال‌شده‌اند و علاوه بر مرمت و تعمیر مدارس، در این طرح از آموزش‌های مربوط به مهارت‌های زندگی، فرهنگی و آموزشی و غیره نیز بهره‌مند می‌شوند.

حوزه بسیج دانشجویی از دیگر اقشاری است که در عرصه سازندگی فعال است. در این بخش نیز امسال ۲ هزار نفر از دانشجویان به مناطق محروم اعزام‌شده  و در دورترین روستاهای استان به مردم آن مناطق خدمت‌رسانی می‌کنند.

دانشجویان جهادگر علاوه بر فعالت های عمرانی مانند ساخت منزل برای نیازمندان، خدمات فرهنگی، آموزشی  نیز به مردم محروم آن مناطق ارائه می‌دهند.در بخش بسیج محلات نیز به دلیل وجود افراد مختلف بامهارت های متنوع، هرساله نزدیک به ۲۰۰ برنامه عمرانی انجام می‌شود که ساخت مسجد، خانه عالم، پل ساخت، منزل برای محرومان و نیازمندان از این قبیل فعالیت‌ها به شمار می‌آید .

تسنیم: گروه‌های جهادی اعزام‌شده به منطقه آیا فعالیت اقتصادی نیز دارند؟

صادقی: همه گروه‌های جهادی در بخش اشتغال‌زایی و آموزش مهارت‌های مربوط به اشتغال نیز فعال هستند به‌گونه‌ای که هر سال نزدیک به ۲۰۰ پروژه عمرانی را انجام می‌دهند که اعتبارات این پروژه‌ها بخشی از سوی دستگاه‌های دولتی مربوطه، بخشی از سوی سپاه و بخشی نیز از سوی خیران و کمک‌های مردمی تأمین می‌شود.

 در این عرصه هرساله ستاد پشتیبانی اردوهای جهادی در فرمانداری‌ها تشکیل می‌شود به همین دلیل نیز همدان در بخش اردوهای جهادی در سطح کشور جز استان‌های برتر به شمار می‌آید.

تسنیم: نحوه اعزام و تقسیم کارگروه‌های جهادی چگونه است؟

صادقی: در بخش بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی قرار است از این به بعد هر گروه ۳ تا ۵ سال در یک منطقه مستقر باشند و به‌نوعی پس از رفع نیازهای آن منطقه، به منطقه دیگر منتقل شوند. در اصل با این کار ما در مناطق محروم با فعال کردن جوانان آن منطقه، کار را به دست  خود آن‌ها می‌سپاریم.

تسنیم: چه بخش‌هایی از  استان همدان محروم بوده و منطقه هدف گروه‌های جهادی به شمار می‌آیند؟

صادقی: کبودرآهنگ، رزن  و فامنین از مناطق کاملاً محروم استان همدان هستند. بقیه شهرستان‌ها نیز بخشی از مناطقشان دارای محرومیت است مثلاً اسدآباد، نهاوند و ملایر ازجمله شهرستان‌هایی هستند که بخشی از آن‌ها محروم است البته ما محرومیت را بر اساس دو معیار محرومیت اقتصادی و برخورداری از امکانات می‌سنجیم.

کبودرآهنگ، رزن  و فامنین از مناطق کاملاً محروم استان همدان هستند.

محرومیت مناطق براساس دو معیار اقتصادی و برخورداری از امکانات سنجیده می‌شود.

هر سال کیفیت کارهای انجام‌شده در اردوهای جهادی نسبت به گذشته افزایش‌یافته است.

همدان در بخش اردوهای جهادی در سطح کشور جز استان‌های برتر به شمار می‌آید.

ناگفته نماند خوشبختانه طبق قانونی که در مجلس مصوب شد باید ۳ درصد درآمد نفت و گاز برای عمران و آبادانی مناطق محروم هزینه شود به همین دلیل نیز مناطق محروم ما در استان بیش‌ترین اعتبار را از این محل دریافت می‌کنند. البته به جز سال گذشته در باقی سالها اعتبارات موردنیاز ما برای مناطق محروم از محل ۳ درصد درآمد نفت و گاز کاملاً تخصیص‌یافته است.

تسنیم: وضعیت خدمات ارائه‌شده در اردوهای جهادی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صادقی: هر سال کیفیت کارهای انجام‌شده در اردوهای جهادی نسبت به گذشته افزایش‌یافته است و ما نیز تلاش کرده‌ایم متناسب با شعار سال برنامه‌های اقتصادی مناسب را ارائه دهیم چراکه گروه‌های جهادی ما به جز گروه‌های جهادی دانشجویی که عمدتاً در تابستان فعال هستند، در طول سال با مناطق محروم هدف در ارتباط هستند و به این مناطق سرکشی می‌کنند.

 تسنیم: درباره برنامه‌های بسیج سازندگی در عرصه اقتصاد مقاومتی نیز توضیحاتی ارائه دهید؟

صادقی: بسیج سازندگی در بخش اقتصاد مقاومتی نیز فعالیت‌های خوبی را از سال ۹۱-۹۲ آغاز کرده است. ما با هماهنگی مرکز قرار شد واحدهای کوچک تولیدی و مشاغل خانگی را حمایت کنیم که این مهم نیز ازجمله بندهای اقتصادی مقاومتی است.

ما برای تحقق این موضوع تسهیلاتی را تعریف کرده و پس از شناسایی متقاضیان، توانمندسازی و ارزیابی آن‌ها، به متقاضیان واجدالشرایط آموزش داده و تسهیلات را در اختیارشان می‌گذاریم.البته ما در بخش بازاریابی و فروش محصولات نیز آن‌ها را کمک می‌کنیم.

خوشبختانه در دو سال گذشته نیز به طرح‌های خود بخش صنایع تبدیلی را نیز اضافه کرده‌ایم چراکه این موضوع از نیازهای منطقه بوده و ارزش افزوده خوبی نیز داشت.

برای این بخش ما نیازهای هر شهرستان و ظرفیت‌های موجود در آن را شناسایی کردیم. مثلاً در ملایر کشمش، مبل و منبت، تویسرکان گردو مبل و منبت، اسدآباد میوه خشک، بهار سفال، شوریجات و ترشیجات، کبودرآهنگ پوشاک و غیره.

تسنیم: درباره میزان تسهیلات ارائه‌شده نیز توضیحی ارائه دهید؟

صادقی: در ابتدا باید بگویم اگرچه در طول این مدت میزان تسهیلات ارائه‌شده کاهش‌یافته، اما خوشبختانه کیفیت طرح‌ها افزایش‌یافته است.  همان‌طور که می‌دانید ما از بانک‌های دولتی تسهیلاتی دریافت نمی‌کنیم چراکه آن‌ها به ما تسهیلات نمی‌دهند البته ما توافقاتی با بانک توسعه و تعاون داشته‌ایم اما فعلاً تسهیلات موردنیاز خود را  از بانک مهر اقتصاد دریافت می‌کنیم.

ما سال گذشته ۳ میلیارد تومان تسهیلات واگذار کردیم که هم‌اکنون بیش از ۹۳ درصد از این طرح‌ها فعال هستند و سودآوری دارند و البته بیش از عملکرد ۸۰ درصد تولیدکنندگان نیز رضایت داریم.

ما راه توانمند کردن مردم در عرصه اقتصاد را پیدا کرده ایم.اگر تسهیلات بیشتری داشته باشیم می‌توانیم افراد بیشتری را تحت پوشش کمک‌های خود قرار دهیم.

ما از بانک‌های دولتی تسهیلاتی دریافت نمی‌کنیم چراکه آن‌ها به ما تسهیلات بانکی نمی‌دهند به همین دلیل منابع مالی خودرا از بانک مهر اقتصاد تامین می‌کنیم.

سال گذشته ۳ میلیارد تومان تسهیلات واگذار کردیم که هم‌اکنون بیش از ۹۳ درصد از این طرح‌ها فعال هستند و سودآوری دارند.

در اصل ما در عرصه اقتصاد مقاومتی راه توانمند کردن خانواده‌ها را پیداکرده‌ایم و اگر تسهیلات بیشتری داشته باشیم می‌توانیم افراد بیشتری را تحت پوشش کمک‌های خود قرار دهیم.

تسنیم: در اصل بر روی موضوع کیفی سازی و افزایش بازدهی طرح‌های اقتصادی در این عرصه متمرکزشده‌اید؟

صادقی: بله؛ سال گذشته درصد تسهیلات پایین آمد و سود بانک‌ها نیز به ۱۰ درصد رسید به همین دلیل با کاهش میزان وام‌ها تنها توانستیم ۳ میلیارد تومان تسهیلات واگذار کنیم اما در عوض اثرگذاری طرح‌ها را افزایش دادیم. امسال نیز همین میزان تسهیلات برای پرداخت پیش‌بینی‌شده است هرچند اعتبارات ما سیال است.

تسنیم: بیش‌ترین واحدهای فعال اقتصادی مربوط به کدان شهرستان بوده و تا امروز چه تعداد شغل در استان ایجاد کرده‌اید؟

صادقی: بیش‌ترین تعداد شغل و واحدهای فعال در اسدآباد، بهار، کبودرآهنگ، همدان و ملایر مستقر هستند. ما توانستیم در سال گذشته برای ۴۷۰ نفر در عرصه مختلف مانند صنایع دستی و غیره شغل ایجاد کنیم.

تسنیم: با توجه به اینکه شخصاً به صورت میدانی در عرصه اشتغال فعال هستید بفرمایید تا چه اندازه آمارهای ارائه‌شده در حوزه ایجاد اشتغال در استان را که توسط مسئولان ارائه می‌شود قبول دارید؟

صادقی: ملاک تعداد تولید اشتغال در استان که توسط استاندار اعلام می‌شود بیمه‌شدگان جدید هستند. بر این اساس اگر بخواهیم حساب کنیم آمار ارائه‌شده صحیح است؛ اما نقد ما این است که ما علاوه بر بیمه‌شدگان باید آمار خروجی‌ها از سامانه بیمه را نیز محاسبه کنیم. اگر در طول سال ۱۰ هزار نفر اشتغال جدید داشته باشیم باید تا الآن دیگر فرد بیکاری در استان نمانده باشد. مگر ما چه تعداد بیکار در استان داریم.

ضمن قدردانی از تلاش‌های خوب آقای استاندار و پیگیری‌های ایشان برای ایجاد اشتغال در استان، باید دقت کنیم که همان‌طور که افراد جدید مشغول به کار می‌شوند افرادی هم هستند که کارشان را از دست می‌دهند پس نباید به موضوع اشتغال یک‌طرف نگاه کرد.

تسنیم: مهم‌ترین مشکل اقتصادی استان را چه می‌دانید؟

صادقی:از مهم‌ترین مشکلات اقتصاد استان این است که تولیدکنندگان ما برای بانک‌ها کار می‌کنند که این نیز به دلیل بالا بودن سود بانکی  هنگام ارائه تسهیلات است.

 مشکل دیگر ما در استان نبود زیرساخت‌های لازم است ما صنایع بزرگ مانند خودروسازی، کارخانه فولاد و غیره در استان نداریم البته نگرش همدانی‌ها به موضوع اقتصاد نیز ضعیف است یعنی نگاه آن‌ها تولیدی و درآمدزا نیست بلکه نگاهشان بیشتر معطوف به عرصه خدمات است. ما شرکت‌های بزرگ اقتصادی نیز کم داریم.از نظر فرهنگی و درآمد هم استان ضعیفی هستیم. سرمایه‌داران ما معمولاً درجاهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مهمترین مشکلات استان همدان در عرصه اقتصاد:

تولیدکنندگان ما برای بانک‌ها کار می‌کنند که این نیز به دلیل بالا بودن سود بانکی  هنگام ارائه تسهیلات است.

در استان همدان زیرساخت‌های لازم مانند صنایع بزرگ خودروسازی، کارخانه فولاد و یا شرکت هی بزرگ اقتصادی وجود ندارد.

نگرش همدانی‌ها به موضوع اقتصاد ضعیف است یعنی نگاه آن‌ها تولیدی و درآمدزا نیست بلکه نگاهشان بیشتر معطوف به عرصه خدمات است.

استان همدان از نظر فرهنگی و درآمد استان ضعیفی است.

سرمایه‌داران استان در مکان‌ها و شهرهای دیگر سرمایه گذاری می‌کنند.

تسنیم: برای رفع این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می‌دهید؟

صادقی: ما باید ظرفیت‌های استان در بخش‌های اقتصادی را شناسایی کنیم و البته به حوزه گردشگری نیز توجه کنیم . ما با ۸ استان هم‌مرز هستیم،  با مرکز کشور و یا مرز نیز تنها ۳ ساعت فاصله‌داریم، ما در مسیر محور مواصلاتی غرب قرار داشته و با دو استان صنعتی نیز هم‌جواریم با این اوصاف  ما در حوزه مبادلات تجاری ظرفیت خوبی داریم.

نکته دیگر که باید به آن توجه کرد این است که اگرچه امروز  استان در مسیر گردشگری قرارگرفته است اما هنوز به هدف گردشگری تبدیل نشده است بنابراین اگر بتوانیم از ظرفیت گردشگری و استان‌های هم‌جوار استفاده کنیم می‌توانیم قدم‌های خوبی را در بخش اقتصادی برداریم. ناگفته نماند ما باید در دیگر بخش‌های خدماتی مانند پزشکی نیز اقداماتی را انجام دهیم.

تسنیم: در حوزه عمرانی چه اقداماتی را انجام داده‌اید؟

صادقی: ساخت سالن‌های ورزشی، مسجد، پل و یا ساماندهی گلزارهای شهدا ازجمله اقدامات ما در عرصه عمرانی است که بخشی از اعتبارات این‌گونه اقدامات از سوی دستگاه‌های دولتی و بخشی نیز از بخش اعتبارات قرارگاه خاتم در حوزه  محرومیت‌زدایی تأمین می‌شود.

سال گذشته ما برای ارائه خدمت در ۴۰ عرصه عمرانی، ۲ میلیارد تومان اعتبار از قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) دریافت و این پروژه‌ها را با کمک مردم اجرایی کردیم.امسال نیز ۸۰  پروژه با اعتباری نزدیک به ۴ میلیارد تومان نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که هنوز این مبلغ تخصیص نیافته است .

در حوزه کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه نیز از سال گذشته که کار خدمت‌رسانی به مردم این منطقه را شروع کردیم، توانستیم با دریافت کمک‌های مردمی، پس از اجرای مرحله اسکان اضطراری و موقت، برخی نیازهای ضروری مردم منطقه را تأمین کنیم.

در این مدت با کمک‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) و کمک‌های مردمی ۲۰۰ کانکس جهت اسکان و ۱۰۰ کانکس دارای سرویس بهداشتی در منطقه از گله توزیع کردیم البته ادارات نیز امکانات خوبی را در اختیار ما گذاشتند.

ملاک تعداد تولید اشتغال در استان که توسط استاندار اعلام می‌شود بیمه‌شدگان جدید هستند.

همان‌طور که افراد جدیدی مشغول به کار می‌شوند، افرادی هم هستند که کارشان را از دست می‌دهند پس نباید به موضوع اشتغال یک‌طرف نگاه کرد.

اگر در طول سال ۱۰ هزار نفر اشتغال جدید داشته باشیم باید تا الآن دیگر فرد بیکاری در استان نمانده باشد. مگر ما چه تعداد بیکار در استان داریم؟!

اگر بتوانیم از ظرفیت گردشگری و استان‌های هم‌جوار استفاده کنیم می‌توانیم قدم‌های خوبی را در بخش اقتصادی برداریم.

سال گذشته ما برای ارائه خدمت در ۴۰ عرصه عمرانی، ۲ میلیارد تومان اعتبار از قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) دریافت کردیم.

پس از اجرای اسکان موقت پروژه اسکان دائم را آغاز کردیم که در این عرصه نیز ساخت منزل برای نیازمندان و افراد تحت پوشش بهزیستی را در اولویت قراردادیم. در این بخش نیز ساخت منزل برای ۵ نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی به ما واگذار شد که ما کار ساخت منزلشان را از ۱۰ اسفندماه سال گذشته آغاز کرده و تا ۱۳ خردادماه امسال به پایان رساندیم. این منازل نیز به صورت رسمی همزمان با دیگر پروژه‌ها ۱۱ تیرماه افتتاح شدند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها